Budapest egyik legszebb részén, a belvárosi Vörösmarty tér sarkán álló háztömb történelmi homlokzatától elüt a főbejárat fölé épített modern előtető, amelyen világító fehér betűk hirdetik: Dorothea Hotel.
Ez a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a luxusszállodája. A Dorothea egyike annak az öt hotelnek, – a Marriott Budapesttel, a Ritz-Carlton Budapesttel, a W Hotel Budapesttel és a Matild Palace Budapesttel együtt – amelyeket a Direkt36 információi szerint a magyar EU-elnökség javasolt az elnökség legfontosabb eseményére, a november 7-8-i budapesti csúcsra érkező vendégeknek.
Ez nem jelenti azt, hogy a küldöttségeknek kötelező ezen hotelek szolgáltatásait igénybe venni, a vendégek máshol is megszállhatnak. Diplomáciai források szerint a magyar elnökség azonban felajánlotta, hogy ha a résztvevők időben regisztrálnak, akkor garantálják, hogy lesz számukra hely, és átvállalják a foglalást, valamint az ezzel járó többi adminisztratív tevékenységet is.
A Direkt36-nak a csúcsra érkező több ország neve elhallgatását kérő diplomatája is azt mondta, hogy a magyar EU-elnökség különösen a Dorotheát ajánlotta a delegációk figyelmébe. A források szerint az elnökség többek között azt kommunikálta feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál. „A Dorotheát számos elnökséghez kapcsolódó eseményhez ajánlották. Kíváncsi vagyok a vej mennyit keresett az elnökséggel” – fogalmazott egy diplomata Tiborczra, a miniszterelnök legidősebb gyerekének, Orbán Ráhelnek a férjére utalva.
Az ötcsillagos, 216 szobával rendelkező Dorotheában kedden még foglalható volt hely november 7-ről 8-ra. A booking.com szerint ekkor a legolcsóbb szobáért több mint 172 ezer forintot kellett fizetni. Ennyibe került egy éjszaka egy belső udvarra néző, erkélyes, franciaágyas szobában. A kontinentális reggeliért pedig további 16 315 forintot kértek.
A szállodát birtokló BDPST Group a megkeresésünkre azt írta: „Nyitása óta a Dorothea Hotel elkötelezett Budapest és Magyarország népszerűsítésében, így – több más budapesti szálloda mellett – örömünkre szolgál, ha a fővárosunkba, az EU-csúcsra érkező delegációk szállodánkat választják.” A hotelben megszálló vendégekről azonban adatvédelmi szabályokra hivatkozva nem árultak el részleteket.
Megkérdeztük az Európai Tanácsot, hogy tudnak-e arról, hogy a magyar soros elnökség többek között Orbán Viktor vejének szállodáját ajánlja az EU-csúcs résztvevőinek, a megkeresésünkre azonban nem kaptunk választ. A magyar elnökség és az uniós soros elnökség lebonyolításáért felelős Kovács Zoltán kormánybiztos szintén nem válaszolt a kérdéseinkre.
Hotelek a kormány ajánlásával
A kétnapos budapesti csúcstalálkozó a magyar uniós elnökség legfontosabb eseménye. November 7-én az Európai Politikai Közösség (EPK) képviselői üléseztek. Az EPK, amely az EU mellett a Nyugat-Balkánt, a keleti partnerség államait, valamint Nagy-Britanniát tömöríti, Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére jött létre 2022-ben. A következő nap, november 8-án pedig az uniós tagállamok vezetői tartják meg a magyar fővárosban informális találkozójukat.
A két eseményre a magyar kormány több mint negyven országból közel ötven delegáció érkezésére számít. Számukra ajánlott olyan szállodákat a magyar EU-elnökség, amelyek szerintük színvonalban és biztonsági feltételekben is megfelelnek az érkező delegációk, kormányfők számára.
Ezek közé tartozik a 2023 novemberben megnyílt Dorothea, amelyet a kormány és a kormányközeli üzleti körök már korábban is segítettek. Tiborcz luxushotel-projektjét még 2018-ban minősítette kiemelt beruházássá a kormány, amelynek keretében a BDPST csoportot többek között soron kívüli hatósági eljárás illette meg. A Válasz Online összesítése szerint a cégcsoport a szállodafejlesztéshez 40,14 milliárdnyi hitelt kapott a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló MBH Banktól, illetve azoktól a pénzintézetektől, amelyek korábban beolvadtak az MBH-ba. A hotelt a Marriott International üzemelteti az Autograph Collection Hotels márka alatt.
A magyar EU-elnökség által ajánlott szállodák közé tartozik a Budapest Marriott is. Erről a Telex idén augusztusban azt írta, hogy a hotelt árulja a cseh tulajdonosa, és az érdeklődők között lehet a BDPST is. A szállodának több kérdést is elküldtünk, többek között az értékesítési folyamattal kapcsolatban, de ők mindössze annyit közöltek, hogy üzleti jellegű kérdésekre nem válaszolnak.
A nemzetközi hotellánc és a BDPST Group között korábban már volt kapcsolat: még 2021-ben írta meg a Telex, hogy a Marriott legújabb budapesti szállodájának brandingjén a BDPST Group leányvállalata, a BDPST Koncept dolgozik, amelynek ügyvezetője Tiborcz felesége, Orbán Ráhel.
A magyar EU-elnökség javasolt hotelek között lévő Matild Palace felújítását a miniszterelnök egy 2016-os határozatban nyilvánította nemzetgazdasági érdekké. A palotát 2014-ben még a Rogán Antal által vezetett V. kerületi önkormányzat adta el. Az eladáshoz nemzetközi pályázatot hirdettek, amelyre egyedül a török Özyer cég leányvállalata jelentkezett, majd 2,6 milliárd forintért meg is vásárolta az ingatlant. Az Özyer család Recep Tayyip Erdoğan támogatói közé tartozik, a török államfővel Orbán Viktor is közeli kapcsolatot ápol.
A negyedik javasolt hotel a korábban az Állami Balettintézetnek helyet adó Dreschler-palota. A palotát még az 1990-es években egy portugál tulajdonos vásárolta meg, az épület azonban ennek ellenére is elhagyatottan állt. Amikor Orbán Viktor 2013-ban Tarlós István akkori főpolgármesterrel kamerák előtt együtt buszozott, erről az ingatlanról jelentette ki, hogy „vissza is akarnám szerezni azt.” A palotát végül egy katari tulajdonú cég vette meg és alakíttatta át W Budapest Hotel néven luxusszállodává.
A magyar EU-elnökség listáján található a világ egyik leggazdagabb emberéhez, Khalaf al-Habtoorhoz köthető Ritz-Carlton hotel is, amelyet a koronavírus-járvány idején segített a kormány. A dubaji dollármilliomos luxusszállodája 9,6 millió forinthoz jutott a Kisfaludy-programon keresztül, a koronavírus-járvány miatt kieső bevételek kompenzálásaként. A programmal nem csak a Ritz-Carlton járt jól, ekkor támogatásban részesült több más budapesti hotel is, többek között a Budapest Marriott.
A Ritz-Carlton adatvédelmi okokra hivatkozva nem kívánt válaszolni arra, hogy az EU-csúcsra érkezők megszállnak-e náluk, illetve hogy a magyar kormány ajánlotta-e a hotelt a delegációk számára.
Elmaradt a bojkott
Magyarország 2024. július elsejétől vette át az EU soros elnöki tisztségét. Pár nappal később Orbán már úton volt Kijevbe, ezután Moszkvába, majd Kínába, végül Donald Trump floridai birtokára, Mar-a-Lagóba utazott, magára haragítva az EU vezető tisztségviselőit. Az uniós politikusokat leginkább a moszkvai útja háborította fel, miután Vlagyimir Putyin úgy beszélt a magyar miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján, mintha Orbán az uniós elnökség képviseletében lett volna jelen, amit a magyar miniszterelnök helyben nem is tagadott. Ennek hatására több ország is bojkottot hirdetett a magyar elnökség eseményeivel szemben.
A bojkott azonban a jelek szerint csak a miniszteri és alacsonyabb szintű találkozókra vonatkozott, ráadásul csak az uniós tagállamok egy része tiltakozott vagy távolmaradással, vagy tüntetően alacsony szintű részvétellel. A VSquare közép-európai tényfeltáró oldal hírlevelének korábbi értesülése szerint a novemberi kétnapos csúcsot a vezetők azonban már nem bojkottálták, mivel Donald Trump megválasztásával előálló helyzetet, illetve Ukrajna, a Nyugat-Balkán és a georgiai választás témáit fontosabbnak tartották személyesen megbeszélni.
Dorothea Hotel – Fotó: BDPST Group