Szijjártó, a barát és a BMW-gyár – podcast a legújabb nyomozásunkról

Szijjártó Péternek különösen fontos volt, hogy Debrecenben épüljön meg az új BMW-gyár. A külügyminiszter egészen a 2018-as bejelentés óta a beruházás arca és hangja volt a nyilvánosság előtt. Részletesen beszámolt a döntést megelőző, több mint egyéves tárgyalássorozatról, többször bejelentkezett a BMW müncheni központjából, és ott volt a gyár alapkőletételénél is.

Tőle tudjuk azt is, hogy a projekt eredeti, 12,3 milliárd forintos állami támogatása 2023-ban további 14 milliárd forint hozzájárulással egészült ki, amiből az EVE Power kínai cég akkumulátorgyárat épít a helyszínen a BMW elektromosautó-gyártásának ellátására. Ebben azonban még nincs benne az a jelentős infrastrukturális fejlesztés, amit a magyar állam vállalt a gyár négyszáz hektáros területén és környékén.

Arról azonban nem számolt be Szijjártó, hogy régi barátja, munkatársa és futsal csapattársa, Benkő Szilárd építőipari cége is részt vett a gyár munkálataiban.

Szőke Dániel, a Direk36 újságírója évek óta nyomon követi Benkő Szilárd üzleteit, vele beszélgettünk a rejtőzködő üzletember pályájáról és karakteréről legfrissebb podcast epizódunkban. A beszélgetés már elérhető Youtube-on, Spotify-on és Soundcloudon is.

Plakátrongálás és Lady MRD 

„Régóta cikkeztek arról újságok, hogy jó pozíciókat szereznek meg azok az emberek, akik életük egy pontján együtt futsaloztak a külügyminiszterrel, de a kollégáimnak és nekem is voltak olyan háttérbeszélgetéseim, ahol egyre gyakrabban emlegették Benkőt, mint aki kiemelkedik ebből a körből. (…)

Gyakorlatilag árnyékként követte Szijjártó Pétert a győri fidelitasos évektől odáig, hogy 2014-ben külügyminiszter lett” – mondta Szőke arról, hogy Benkő hogyan tűnt fel a nyilvánosságban.

A beszélgetésben felidéztük, hogy Benkő Szilárd ígéretes hangszerkészítő pályafutását hagyta ott azért, hogy Szijjártó Péter sajtótitkára, kampányfőnöke, majd kabinetfőnöke legyen. Akkoriban méregdrága szolgálati BMW-jével és a pozíciójához megfelelő végzettsége hiányával lett ismert.

2015-ben aztán otthagyta az államigazgatást és az üzleti életben próbált szerencsét, de kapcsolata ezután sem szakadt meg a külügyminiszterrel.

Benkő a 2018-as választási kampány idején több, a külügyhöz köthető személlyel együtt egy plakátrongáló csapat tagjaként akciózott. Ez volt az az eset, ahol egy csapat fideszes aktivista festékszóróval rongálta meg a Jobbik választási plakátjait a választás előtti utolsó napokban. „Orbán vagy turbán?” – ezt a migránsozós szóviccet fújták fel az aktivisták, de a Jobbik plakátőrző csapata rajtakapta őket. A konfrontáció verekedésig fajult, és az estének a rendőrök vetettek véget. A fideszes rongálók között volt több Szijjártó Péterhez és külügyminisztériumhoz köthető személy, köztük Benkő Szilárd is.

Két évvel később Benkő egyik cége közel 300 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott a külügy egyik háttérintézményétől, ugyanebben az évben Szijjártó Péterrel együtt utazott a Lady MRD nevű luxusjacht fedélzetén. „Azután hivatkoztunk Benkőre először Szijjártó Péter régi barátjaként, azelőtt csak kollégaként, közeli munkatársként írtunk róla. De akkor Szijjártó maga nyilatkozott úgy, hogy a családjával és a barátaival pihent” – mondta Szőke.

Benkő Szilárd ezután egy kecskeméti építőipari céget szerzett meg. A Verbau Kft.-ben épp akkor lett tulajdonos, amikor a cég elnyert egy 7,2 milliárd forintos gépgyártóüzemi beruházást, amit a magyar állam 1,1 milliárd forinttal támogatott.

Ugyanez a cége tűnt fel a debreceni BMW-gyár munkálataiban is. A Verbau Facebookon büszkélkedett el azzal, hogy egy 95 ezer négyzetméteres betonozási feladattal vesz részt a Debrecen–Füzesabony vasútvonal fejlesztésében. Mivel a munka pénzügyi részletei nem elérhetőek semmilyen nyilvános adatbázisban, a cég valószínűleg alvállalkozóként dolgozik a projekten, de egy piaci forrás segítségével Szőke megbecsülte, hogy 1,4-1,5 milliárdos nagyságrendű munkáról lehet szó.

A betonozási munkák mellett a Verbau öt futballpályányi ipari padlót is lerakott a gyárban, amelynek értéke piaci áron 700-800 millió forint körül volt. „Az állami építkezések nagyon sokszor nem piaci áron zajlanak, de még mindig ez a legjobb referencia, amit megtudhattunk” – tette hozzá Szőke Dániel.

A Direkt36 újságírója az építkezést is meglátogatta Debrecenben, amikor a cikken dolgozott. „Megdöbbentő volt a látvány. Ha valaki azt mondta volna nekem, hogy ez egy kész üzem, én azt is elhittem volna. (…) Gigantikus, több percig kellett autóznom, hogy az egyik végétől elérjek a másikig, gyakorlatilag egy külön kerület épült Debrecenben” – idézte fel Szőke a látványt.

Borítókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala

  • Gólya Ágnes

    A Színház-és Filmművészeti Egyetem televíziós műsorkészítő szakán végzett 2019-ben, majd egy rövid televíziós kitérő után négy évig a Forbes Magyarország újságírója volt. Két évig szerkesztette a legbefolyásosabb magyar nők listáját, három évig dolgozott az 50 leggazdagabb magyar listáján, és kiemelt témája volt még a kockázati tőke és a magyar startupvilág. 2022-ben Junior Prima díjat kapott. 2023 októberében csatlakozott a Direkt36-hoz.