Podcast: miért tesz Trump kedvére Zuckerberg a Facebook átalakításával?

Az adás meghallgatható Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Mark Zuckerberg, a Meta alapítója januárban jelentős, a Facebook amerikai felhasználóit érintő változást jelentett be: meg fog szűnni az eddig ismert formájában a tényellenőrzés a felüleleten. A tényellenőrzést eddig külső szereplők végezték a Facebookon, az ő javaslataik alapján kerülhettek címkék a tartalmakra – arra azonban, hogy ezeket törlik-e Facebookról, nem volt ráhatása a tényellenőröknek.

Ennek ellenére Zuckerberg azzal indokolta a tényellenőrzés mostani formájának megszüntetését, hogy a program, amit tájékoztatásra szántunk, túl gyakran vált a cenzúra eszközévé”. A Facebookon a tervek szerint hamarosan közösségi tényellenőrzésre állnak át, amely az X-hez hasonlóan minden felhasználónak kinyitja a lehetőséget, hogy az egyes bejegyzéseket értékelje.

A Zuckerberg által cenzúraként azonosított tevékenység átalakításával az újonnan beiktatott amerikai elnöknek, Donald Trumpnak is a kedvére tett. Trump Zuckerberg bejelentése után „kiválónak” nevezte a fejleményeket. A tech guru és az amerikai elnök kapcsolata az elmúlt hónapokban egyre szorosabb lett: Zuckerberg a megválasztása után látogatást tett Trumpnál a rezidenciáján Mar-a-Lagóban, egymillió dollárt adományozott az elnöki beiktatására, amelyen aztán részt is vett a Capitoliumban.

„Érdekes, hogy mik a politikai motivációi, de hogy mi jelenik meg a Facebookon, ahhoz nincs olyan sok köze”

– mondta a Direkt36 podcastjában Simon Éva, a Civil Liberties Union jogásza. Szerinte az amerikai felhasználóknak nem fog drasztikusan megváltozni a Facebook-fala, mert a Meta továbbra is üzleti vállalkozás marad, amely azzal próbál profitot maximalizálni, hogy az egyes felhasználókat leginkább érdeklő tartalmakat dobja fel nekik az algoritmus.

A Lakmusz újságírója, Teczár Szilárd azt emelte ki, egyelőre nem tudni, pontosan hogyan fog átalakulni a tényellenőrzés az amerikai Facebookon, de abban biztosak lehetünk, hogy a nyilvánvaló üzleti érdekek ellenére jobban fog hasonlítani a felület arra, amit most az X-en látunk.

„Nem is csak a közösségi tényellenőrzés miatt. Hanem mert Zuckerberg a tartalommoderálási elvekben is változtatásokat jelentett be. Főleg a genderrel és LMBTQ-csoportokkal kapcsolatos szabályokat tágítaná ki”

– mondta.

Az adásban beszélgettünk arról, milyen egyéb változásokat jelentett be Zuckerberg és ezek milyen hatással lehetnek a felhasználókra, kiket veszélyeztethetnek leginkább a változások, mit tehetnek az európai intézmények, ha a Meta itt is hasonló változtatásokat vezetne be, és arról is, milyen jogos kritikák érték a tényellenőröket.

Az adás meghallgatható Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Borítókép: Mark Zuckerberg / Facebook

  • Galavits Patrik

    Az NKE-n szerzett igazgatásszervező és nemzetközi igazgatási diplomával előbb multiknál dolgozott, innen váltott az újságírásra. Volt riporter és műsorvezető a Klubrádiónál, podcastot készített és cikkeket írt az Azonnali.hu-nál, majd a Forbes Magyarország munkatársaként dolgozott. 2019-ben ösztöndíjjal két hónapot a nyugat-németországi közszolgálati médiánál, a WDR-nél töltött, 2022-ben az Egyesült Államok külügyminisztériuma által szervezett program, az IVLP résztvevője volt. Többször jelölték Minőségi Újságírásért-díjra, 2021-ben az egykori balettintézeti visszaéléseket és zaklatásokat feltáró cikksorozatáért Transparency-Soma-díjra.