Podcast – Miért razziáztak Pintér szolgálatai a Lázár alá tartozó titkosszolgálatnál?

Az adás elérhető Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Nem mindennapi események zajlottak 2018 nyarán az Információs Hivatalban (IH). A külföldi hírszerzésért felelős szervnél több más, Pintér Sándor belügyminiszter alá tartozó szolgálat emberei razziáztak, és olyan dokumentumokat kerestek, amelyek az IH korábbi években folytatott megfigyelései alatt keletkeztek. Ahogy az a Direkt36 cikkéből kiderül, a razziázók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az EU csalás elleni hivatala, az OLAF munkatársainak megfigyelése során milyen információkat gyűjtöttek az IH emberei.

Panyi Szabolcs és Pethő András 2018-as eseményekről és azok körülményeiről szóló cikke múlt pénteken jelent meg. A Direkt36 podcastjában Panyival beszélgettünk a nyomozásukról.

Egyáltalán nem szokványos, hogy ennyire komoly razziát tartsanak egy titkosszolgálati szervnél. Panyi szerint a Belügyminisztérium felügyelete alá tartozó szervektől érkező nagyjából harmincfős csapat nemcsak alaposan átkutatta az IH-s dokumentumokat, és több hétre megszállta a hivatal központját, hanem Pásztor István kirúgott főigazgatót és helyetteseit már vissza sem engedték az irodájukba.

„Ez klasszikus, nagyon durva kirúgása az előző vezetésnek. Ami azt is mutatja, mekkora bizalmi törés lehetett velük szemben” – mondta a Direkt36 újságírója.

A bizalmi törésben fontos szerepet kapott a 2018-as választások előtt kitört Elios-botrány. A közvilágítással foglalkozó Elios korábban Tiborcz István, Orbán Viktor veje résztulajdonában volt, és az OLAF elkezdte vizsgálni a vállalkozás uniós pályázati sikereit. Az IH – amely akkoriban a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János felügyelete alatt állt – pedig megfigyelte a több alkalommal is Magyarországra érkező OLAF-delegációt.

„Csomó érdekessége van ennek a sztorinak. Az, hogy Lázár Jánosnak milyen hatalma volt ebben az időszakban és miket engedhetett meg magának, nagyon érdekes” – emelte ki Panyi.

Az adásban egyebek mellett beszéltünk arról, milyen feltűnően folyt az Elios-ügyben vizsgálódó OLAF-osok megfigyelése, miért nem találták meg a keresett dokumentumokat az IH-ban a razzia során, valamint arról, mi történt, amikor maga Orbán Viktor is megjelent az IH-ban.

Röviden bekapcsolódott az adásba Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója is, aki a megfigyelések jogszabályi hátteréről és magyarországi helyzetéről beszélt.

Az adás elérhető Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Borítókép: Lázár János / Facebook

  • Galavits Patrik

    Az NKE-n szerzett igazgatásszervező és nemzetközi igazgatási diplomával előbb multiknál dolgozott, innen váltott az újságírásra. Volt riporter és műsorvezető a Klubrádiónál, podcastot készített és cikkeket írt az Azonnali.hu-nál, majd a Forbes Magyarország munkatársaként dolgozott. 2019-ben ösztöndíjjal két hónapot a nyugat-németországi közszolgálati médiánál, a WDR-nél töltött, 2022-ben az Egyesült Államok külügyminisztériuma által szervezett program, az IVLP résztvevője volt. Többször jelölték Minőségi Újságírásért-díjra, 2021-ben az egykori balettintézeti visszaéléseket és zaklatásokat feltáró cikksorozatáért Transparency-Soma-díjra.