Egy különleges vádlott meghallgatásával folytatódott csütörtökön az Agrárminisztérium visszaélési ügyének bírósági tárgyalása a Székesfehérvári Törvényszéken. A magyar gazdasági elit egyik régóta ismert tagja, Nobilis Kristóf milliárdos üzletember tett vallomást az ügy tizedrendű vádlottjaként.
A büntetőügy tárgya, hogy az ügyészség szerint az agrártárca egyik megszűnés előtt álló háttércége 2,2 milliárd forintot fizetett ki két ügyvédi irodának – a KPZ Ügyvédi Irodának és az Őszy Ügyvédi Irodának –, amelyek a vád szerint a pénzért cserébe nem végeztek érdemi munkát.
Az ügyről 2023 novemberében a Direkt36 részletes cikkben számolt be, ekkor feltártuk azt is, hogy a vádirat szerint a pénzt megkapó ügyvédi irodák egy Astonish Zrt. nevű budapesti cégen keresztül egy svájci bankszámlára utaltak jelentős összegeket. A bíróság által ismertetett iratok alapján ez a számla egy panamai offshore-cég tulajdonában volt, amely Nobilis Kristófhoz köthető. Az ügyészség szerint a befolyt összegek után Nobilis nem fizetett adót. Az ügyészek emiatt az üzletemberre letöltendő börtönt, valamint pénzbüntetés kiszabását kérték.
„Azt szeretném elmondani, hogy nem is tudom, hogy kerülök ide”
– ez volt Nobilis vádlotti vallomásának egyik első mondata, és azt is az elején kijelentette, hogy nem követett el bűncselekményt sem pénzmosás, sem költségvetési csalás bűntettében. A bíró ekkor közölte vele, hogy „a pénzmosás most el lett felejtve”.
A bíró ezzel utalt arra, hogy bár a hatóságok sokáig pénzmosás bűncselekményének gyanúja miatt is vizsgálták az ügyleteket, de ez végül nem került be a vádiratba, így csak költségvetési csalással és magánokirat-hamisítással vádolták meg a milliárdost.
Nobilis a vallomásában azzal védekezett, hogy a pénzmozgás valójában egy régi kölcsön részleges visszafizetése volt. A milliárdos elmondása szerint a következőképp nézett ki az ügylet. Az ő panamai cége még a 2000-es évek végén folyósított egy 30 millió eurós kölcsönt az Astonish nevű cégnek. Amikor a KPZ Ügyvédi Iroda és az Őszy Ügyvédi Iroda megvásárolta ezt a céget évekkel később, akkor elkezdték ezt a kölcsönt visszafizetni Nobilis panamai cégének. A vádirat szerint ez abból a pénzből történt, amit az irodák az Agrárminisztérium megszűnésben lévő háttércégétől kaptak.
Nobilis azzal érvelt az ártatlansága mellett, hogy a kölcsön visszatérítése adómentesnek minősül. Tehát szerinte nem kellett semmilyen adóterhet befizetnie az ügylet után.
Nobilist a havi jövedelméről és a vagyoni helyzetéről is kérdezte a bíróság, de ezekre a kérdésekre nem tudott egyértelműen válaszolni. Állítása szerint néha jobban, néha rosszabbul megy neki, de anyagi gondjai nincsenek. Végül úgy határozta meg a vagyonát, hogy már nincs benne az ország száz leggazdagabb emberében, de ma is több milliárd forintja van.
Nobilis régóta meghatározó figurája a magyar üzleti életnek, dolgozott a pénzügyi szektorban, és voltak befektetései az ingatlanpiacon és az agráriumban is. A Manager Magazin 2005 augusztusi portréja a nyilvánosságot kerülő, egyértelműen jobboldali elkötelezettségű üzletemberként írta le, akinek ugyanakkor vannak baloldali és liberális üzleti partnerei és barátai is. Nobilisnak olyan egykori vagy jelenlegi kormányközeli szereplőkkel is volt üzleti kapcsolata, mint Spéder Zoltán bankár és az Orbán Viktorral személyesen jó viszonyt ápoló Schmidt Mária történész.
Arról is beszélt, hogy legalább 20 offshore céget alapított korábban, amelyekből még ma is van neki néhány. Ezt úgy magyarázta, hogy a 90-es években ez bevett gyakorlat volt. „Ez nem megszokott, de nem törvénytelen.”
Nobilis Kristóf szerepe az ügyben azért is figyelemre méltó, mert egyik fia, Nobilis Márton Nagy István agrárminiszter kabinetfőnöke volt a pénzmozgások idején, tavaly december 31-ig pedig ugyanennél a tárcánál volt államtitkár.
Nobilis Mártont 2024. decemberében idézte be a bíróság, ahol élt mentességi jogával, a vádlotthoz fűződő rokoni kapcsolatra hivatkozva megtagadta a vallomástételt. A volt államtitkár csak néhány mondatot mondott a bíróság előtt:
„Jogi végzettséggel rendelkezem, semmilyen bűncselekményről tudomásom nincsen, nem követtem el. Viszont hiszek édesapám ártatlanságában, ezért megtagadom a vallomástételt.”