Bár máshova foglaltak, végül Tiborcz szállodájába irányították a budapesti EU-csúcsra érkező finn delegációt

Bár Petteri Orpo finn miniszterelnök régóta keményen bírálja a magyar kormány politikáját, a tavaly novemberi budapesti EU-csúcs idején tudtán kívül tett egy kisebb szívességet Orbán Viktor családjának.

A finn delegáció ugyanis a magyar miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a szállodájában, a Dorothea Hotelben szállt meg, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek. A finnek annak ellenére kötöttek ki ebben a hotelben, hogy eredetileg egy másik szállodában foglaltak szobákat, de végül a magyar szervezők átirányították őket a Dorotheába.

A tavaly november 7-8-i budapesti EU-csúcs volt a magyar uniós elnökség legfontosabb eseménye, amelyre több mint negyven ország delegációja érkezett a magyar fővárosba. A Direkt36 korábban beszámolt róla, hogy a magyar EU-elnökség összesen öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek. Ezek közé tartozott a Tiborcz István tulajdonában álló, Budapest belvárosában fekvő Dorothea Hotel is. A magyar EU-elnökség különösen ez utóbbit ajánlotta a delegációknak, azt kommunikálta feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál.

Nem tudni, hogy a csúcstalálkozóra érkezők közül végül hány delegáció szállt meg a Dorotheában, a finn kormányfő és kísérete azonban biztosan közéjük tartozott. A Direkt36 erről annak köszönhetően értesült, hogy a finn Helsingin Sanomat nevű újság a kérésünkre benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal számos részletet elárult a finn delegáció foglalásáról.

Csatlakozz a Direkt36 támogatói köréhez, és betekintést kapsz a tényfeltárásba! Részletek →

A válaszból kiderült, hogy a finnek szállásfoglalása a magyar EU-elnökség segítségével történt. A finnek eredetileg az EU-elnökség által javasolt öt szálloda egyikébe foglaltak szállást, ennek a költségeit előzetesen ki is fizették.

A finn kormány az érintett szállodát nem nevezte meg, de a Direkt36 egy neve elhallgatását kérő finn forrásból úgy értesült, hogy ez a hotel a Ritz-Carlton Budapest volt, amely a világ egyik leggazdagabb emberéhez, a dubaji Khalaf al-Habtoorhoz köthető. (A hotelnél pár hónapja márkacsere történt, a tulajdonos saját luxusmárkáját hozta el Budapestre. A Ritz-Carlton január óta Al Habtoor Palace Budapest nevet viseli.)

A finn kormány válasza szerint a magyar fél később azt közölte velük, hogy az általuk eredetileg kiválasztott szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt. Ezt követően a finn delegációnak a Dorotheában ajánlottak szállást. „A Dorothea Hotel szintén a magyar elnökségi titkárság által ajánlott szállodák között volt, és a foglalást a szabad helyek függvényében végezték el” – írták a finnek arról, hogy a magyar szervezők mit kommunikáltak feléjük.

Orpo miniszterelnök a hét tanácsadójával együtt így került végül Tiborcz szállodájába, ahol a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba (akkori árfolyamon számolva 1,1 millió forintba) került.

A finnek közölték, hogy ebbe az összegbe beletartoztak a miniszterelnök biztonságára fordított költségek is, amelynek a részletei titkosak. Így nem lehet pontosan megmondani, hogy összesen hány fő szállását fedezte ez az összeg. (A booking.com adatai szerint a Dorothea legolcsóbb szobája jelenleg több mint 96 ezer forintba került. Ennyiért a vendég egy utcára néző franciaágyas szobát kap, a reggeliért pedig további 15 490 forintot kell fizetni.)

YouTube player

A Dorothea Hotel a megkeresésünkre azt írta, tiszteletben tartják a vendégeik magánszféráját, így nem adhatnak információkat arról, „kik szállnak meg vagy tartózkodnak” a szállodájukban. A Dorotheát birtokló BDPST Group adatvédelmi szabályokra hivatkozva szintén azt írta, hogy a vendégekről nem árulhatnak el információkat. A cég a további kérdéseinkkel kapcsolatban a magyar EU-elnökség szervezőihez irányított minket, ők azonban nem reagáltak a kérdéseinkre.

Beiktattak egy közvetítőt

A finn kormány nemcsak a foglalás összegét árulta el, hanem a válaszához csatolva elküldte az ezekről szóló számlákat is. A számlákat nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki. A finnek válasza szerint ez az utazásszervező cég intézte a szállásfoglalásokat a magyar EU-elnökség instrukciói alapján.

A Jet Travel a Direkt36 megkeresésére azt írta, hogy a cég „alvállalkozóként vett részt az esemény szálláskontingenseinek kezelésében”. A Jet Travel cikkünk megjelenése után küldött újabb válaszában azt közölte: a finn delegáció 2024 októberében a cég által biztosított rendszeren keresztül a Ritz-Carlton Hotelben foglalt szállást. A Jet Travel szerint a finnek később a foglalásukat többször módosítva bővíteni akarták a delegációjuk számát. A kérésnek azonban a Ritz akkorra már nem tudott eleget tenni. Ezt követően a finneknek a Dorotheában ajánlottak elegendő számú szobát, amit a finnek elfogadtak.

A Jet Travel többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. Gál Pál Zoltán már azelőtt bevásárolta magát a Jet Travelbe, hogy a testvére kormányzati karrierje elindult volna.

Gál András Levente a 2010-es kormányváltás után a Navracsics Tibor által irányított csúcsminisztériumnál, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál (KIM) dolgozott. A KIM közigazgatási államtitkáraként meglehetősen fontos pozíciót töltött be. Gyakorlatilag ő irányította a többi minisztérium közigazgatási államtitkárát, így rálátott a kormány teljes jogszabály-előkészítő tevékenységére. Különböző konfliktusok miatt 2011-ben menesztették a posztjáról, kormánybiztos lett, de később lemondott tisztségéről, majd a vitorlásszövetség elnöke is volt.

A Jet Travel egyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött. Ez a gyakorlatban azt jelentette, ha valamelyik minisztériumnak vagy egy alá tartozó állami vállalatnak egy külföldi út megszervezése során segítségre volt szüksége, akkor már csak ezt az öt céget versenyeztette egymással. A kiválasztott cég a kormányzati szerveket pedig többek között repülőjegy és szálloda foglalással, vízumügyintézéssel, konferencia regisztrációval kapcsolatos ügyekben segítette.

Továbbra is a Dorotheát ajánlják

A kormány a féléves EU-elnökség lejárta után is igénybe veszi a Jet Travel szolgáltatásait. Méghozzá egy olyan eseménnyel összefüggésben, amelyen az EU országok parlamentjeinek elnökei fognak találkozni.

YouTube player

Az EU Parlamenti Elnökök Konferenciáját mindig az év első felében tartják, és az az ország szervezi, amely az előző félévben az EU soros elnökségét adta. Így idén a magyar Országgyűlés feladata a május 11-12-i esemény megtartása. A meghívottak szállását ismét a Jet Travel intézi. Ez derült ki a meghívottaknak kiküldött regisztrációs ívből, amely a Direkt36 birtokába jutott. (A Jet Travel az ezzel kapcsolatos kérdéseinkre nem válaszolt.)

Ebből a dokumentumból kiderül az is, hogy erre az eseményre is ajánl budapesti szállodákat a magyar kormány. A dokumentum a Jet Travelen keresztül foglalható ötcsillagos hotelek között a Dorotheát említi elsőként. Ez tehát ismét egy olyan nemzetközi rendezvény, amelyre az Orbán-kormány Tiborcz István szállodáját ajánlja. (A Dorothea az erre vonatkozó kérdéseinkre nem válaszolt.)

A 2023 novemberben megnyílt Dorotheát, a kormány és a kormányközeli üzleti körök már korábban, más módokon is segítették. Tiborcz hotelprojektjét még 2018-ban minősítette kiemelt beruházássá a kormány, amelynek keretében Tiborcz cégcsoportját, a BDPST-t többek között soron kívüli hatósági eljárás illette meg. A Válasz Online összesítése szerint a cégcsoport a szállodafejlesztéshez több mint 40 milliárd forintnyi hitelt kapott a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló MBH Banktól, illetve azoktól a pénzintézetektől, amelyek korábban beolvadtak az MBH-ba.

(A cikk elkészítésében közreműködött a Helsingin Sanomat nevű finn újság tényfeltáró csoportja.)

  • Tárkányi Flóra

    Flóra kommunikáció- és médiatudomány szakon végzett az ELTE-n. Az egyetem alatt a 444-nél kezdett dolgozni, később egy szemesztert a törökországi Anadolu egyetemen töltött, ahol újságírást tanult az Erasmus+ program keretében. 2023-ban csapatban megnyerte az Achilles Data nemzetközi újságíróprogram fődíját. 2024-ben elvégezte a Pelikán Projekt újságíróképzését. 2024 októberétől gyakornokként, 2025 januárjától pedig teljes állásban a Direkt36 újságírója.

  • Panyi Szabolcs

    Az ELTE magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott. 2013 és 2018 között az Index.hu politika rovatának volt szerkesztője és újságírója. 2017-18-ban Fulbright-ösztöndíjjal az Arizona State University-n tanult oknyomozó újságírást. 2018 őszén csatlakozott a Direkt36-hoz, ahol főként nemzetbiztonsági és külpolitikai vonatkozású történeteken dolgozik. Mellette a varsói központú VSquare.org visegrádi régiós tényfeltáró újságírói platform egyik alapítója, 2023-tól a közép-európai oknyomozások vezetője. Négyszer nyert Minőségi újságírásért díjat és szintén négyszer Transparency-Soma-díjat, 2018-ban és 2021-ben pedig az Európai Sajtó Díj döntőse volt.