(Magyar) Direkt36 podcast – Szólásszabadság elleni támadás a Telegram-vezér letartóztatása?

Sorry, this entry is only available in Hungarian.

A beszélgetés meghallgatható Spotify-on, Soundcloudon és Youtube-on is.

Augusztusban magánrepülője leszállása után a francia hatóságok letartóztatták az orosz származású Pavel Durovot, a Telegram üzenetküldő és közösségimédia-alkalmazás alapítóját Párizsban. Durov a Telegramon terjedő tartalmak miatt került a franciák célkeresztjébe: a felületet a hatóságok szerint bűnözők kábítószer-kereskedelemre, gyerekek ellen elkövetett bűncselekményekre és csalásra is használják, amiért a franciák szerint a Telegram megalkotója is felelős.

Nagyon keveset lehet tudni arról, pontosan milyen tartalmak szúrták a francia hatóságok szemét, amiért végül letartóztatták Pavel Durovot – mondta el Simon Éva a Direkt36 rádióadásában. Azt viszont ő is hangsúlyozta, hogy a Telegramon valóban súlyos bűncselekmények történtek, és számos tartalom, tevékenység gyakorlatilag kontrollálatlanul terjedhetett a felüleleten.

Simon ezek között említette a pedofilbűncselekményeket és a kábítószer-kereskedelmet. „Ezt tudjuk” – szögezte le.

„De hogy milyen tartalom miatt gondolják azt, hogy egy tulajdonos ellen büntetőeljárást kell indítani, ez egyáltalán nem világos” – mondta Simon.

A jogász szerint az egész ügyet meghatározó kérdés, hogy miért felel az orosz alapítású Telegram Franciaországban? Ennek alapja a 2023 óta az EU-ban hatályban lévő rendelet, amely a digitális szolgáltatásokat szabályozza.

Ez alapján a nagyobb, 45 millió felhasználónál többel rendelkező felüleleteknek megszabja, milyen tartalmakat és hogyan lehet eltávolítani, milyen vitarendezési lehetőségei vannak a felhasználóknak, akiknek felfüggesztik vagy törlik a profilját – ennek egyes rendelkezéseit fokozatosan vezették be, és bár Simon szerint nem hibátlan, előrelépést jelent a közösségi média szabályozásában.

Az adásban a Durov ügyét érintő jogi háttér mellett beszéltünk arról, kellene-e tartania Elon Musknak az X-en megjelenő tartalmak miatt attól, hogy Európában őt is letartóztatják, jogosan érvel-e amellett az egyszeri felhasználó, hogy sérülnek a véleménynyilvánítási és információhoz jutáshoz való jogai, ha nem átlátható irányelvekre hivatkozva törli a profilját a Facebook, továbbá szó esett a Vodafone kormányközelbe kerüléséről és az ezzel járó adatvédelmi kockázatokról.

A beszélgetés meghallgatható Spotify-on, Soundcloudon és Youtube-on is.

Fotó: Pavel Durov, a Telegram alapítója Forrás: TechCrunch / Flickr

Grafika: Tilos

  • Patrik Galavits

    Patrik graduated in Public and International Administration from the National University of Public Service. He started out as a private sector employee at multinational corporations before he ventured into journalism. He became a reporter and radio show host at Klubrádió, then he produced a podcast and wrote articles at Azonnali.hu. Most recently he worked at Forbes Hungary. In 2019, he won a grant at WDR, a public broadcaster based in Germany. In 2022, he took part in an International Visitor Leadership Program for journalists, organized by the United States Department of State. He has been nominated for the Quality Journalism Award multiple times. His investigative article series involving abuses and sexual harassment at the Hungarian Dance Academy earned him a nomination for the Transparency Soma Award in 2021.