(Magyar) Podcast: miért tesz Trump kedvére Zuckerberg a Facebook átalakításával?

Sorry, this entry is only available in Hungarian.

Az adás meghallgatható Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Mark Zuckerberg, a Meta alapítója januárban jelentős, a Facebook amerikai felhasználóit érintő változást jelentett be: meg fog szűnni az eddig ismert formájában a tényellenőrzés a felüleleten. A tényellenőrzést eddig külső szereplők végezték a Facebookon, az ő javaslataik alapján kerülhettek címkék a tartalmakra – arra azonban, hogy ezeket törlik-e Facebookról, nem volt ráhatása a tényellenőröknek.

Ennek ellenére Zuckerberg azzal indokolta a tényellenőrzés mostani formájának megszüntetését, hogy a program, amit tájékoztatásra szántunk, túl gyakran vált a cenzúra eszközévé”. A Facebookon a tervek szerint hamarosan közösségi tényellenőrzésre állnak át, amely az X-hez hasonlóan minden felhasználónak kinyitja a lehetőséget, hogy az egyes bejegyzéseket értékelje.

A Zuckerberg által cenzúraként azonosított tevékenység átalakításával az újonnan beiktatott amerikai elnöknek, Donald Trumpnak is a kedvére tett. Trump Zuckerberg bejelentése után „kiválónak” nevezte a fejleményeket. A tech guru és az amerikai elnök kapcsolata az elmúlt hónapokban egyre szorosabb lett: Zuckerberg a megválasztása után látogatást tett Trumpnál a rezidenciáján Mar-a-Lagóban, egymillió dollárt adományozott az elnöki beiktatására, amelyen aztán részt is vett a Capitoliumban.

„Érdekes, hogy mik a politikai motivációi, de hogy mi jelenik meg a Facebookon, ahhoz nincs olyan sok köze”

– mondta a Direkt36 podcastjában Simon Éva, a Civil Liberties Union jogásza. Szerinte az amerikai felhasználóknak nem fog drasztikusan megváltozni a Facebook-fala, mert a Meta továbbra is üzleti vállalkozás marad, amely azzal próbál profitot maximalizálni, hogy az egyes felhasználókat leginkább érdeklő tartalmakat dobja fel nekik az algoritmus.

A Lakmusz újságírója, Teczár Szilárd azt emelte ki, egyelőre nem tudni, pontosan hogyan fog átalakulni a tényellenőrzés az amerikai Facebookon, de abban biztosak lehetünk, hogy a nyilvánvaló üzleti érdekek ellenére jobban fog hasonlítani a felület arra, amit most az X-en látunk.

„Nem is csak a közösségi tényellenőrzés miatt. Hanem mert Zuckerberg a tartalommoderálási elvekben is változtatásokat jelentett be. Főleg a genderrel és LMBTQ-csoportokkal kapcsolatos szabályokat tágítaná ki”

– mondta.

Az adásban beszélgettünk arról, milyen egyéb változásokat jelentett be Zuckerberg és ezek milyen hatással lehetnek a felhasználókra, kiket veszélyeztethetnek leginkább a változások, mit tehetnek az európai intézmények, ha a Meta itt is hasonló változtatásokat vezetne be, és arról is, milyen jogos kritikák érték a tényellenőröket.

Az adás meghallgatható Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Borítókép: Mark Zuckerberg / Facebook

  • Patrik Galavits

    Patrik graduated in Public and International Administration from the National University of Public Service. He started out as a private sector employee at multinational corporations before he ventured into journalism. He became a reporter and radio show host at Klubrádió, then he produced a podcast and wrote articles at Azonnali.hu. Most recently he worked at Forbes Hungary. In 2019, he won a grant at WDR, a public broadcaster based in Germany. In 2022, he took part in an International Visitor Leadership Program for journalists, organized by the United States Department of State. He has been nominated for the Quality Journalism Award multiple times. His investigative article series involving abuses and sexual harassment at the Hungarian Dance Academy earned him a nomination for the Transparency Soma Award in 2021.