Direkt36 podcast – Szólásszabadság elleni támadás a Telegram-vezér letartóztatása?

A beszélgetés meghallgatható Spotify-on, Soundcloudon és Youtube-on is.

Augusztusban magánrepülője leszállása után a francia hatóságok letartóztatták az orosz származású Pavel Durovot, a Telegram üzenetküldő és közösségimédia-alkalmazás alapítóját Párizsban. Durov a Telegramon terjedő tartalmak miatt került a franciák célkeresztjébe: a felületet a hatóságok szerint bűnözők kábítószer-kereskedelemre, gyerekek ellen elkövetett bűncselekményekre és csalásra is használják, amiért a franciák szerint a Telegram megalkotója is felelős.

Nagyon keveset lehet tudni arról, pontosan milyen tartalmak szúrták a francia hatóságok szemét, amiért végül letartóztatták Pavel Durovot – mondta el Simon Éva a Direkt36 rádióadásában. Azt viszont ő is hangsúlyozta, hogy a Telegramon valóban súlyos bűncselekmények történtek, és számos tartalom, tevékenység gyakorlatilag kontrollálatlanul terjedhetett a felüleleten.

Simon ezek között említette a pedofilbűncselekményeket és a kábítószer-kereskedelmet. „Ezt tudjuk” – szögezte le.

„De hogy milyen tartalom miatt gondolják azt, hogy egy tulajdonos ellen büntetőeljárást kell indítani, ez egyáltalán nem világos” – mondta Simon.

A jogász szerint az egész ügyet meghatározó kérdés, hogy miért felel az orosz alapítású Telegram Franciaországban? Ennek alapja a 2023 óta az EU-ban hatályban lévő rendelet, amely a digitális szolgáltatásokat szabályozza.

Ez alapján a nagyobb, 45 millió felhasználónál többel rendelkező felüleleteknek megszabja, milyen tartalmakat és hogyan lehet eltávolítani, milyen vitarendezési lehetőségei vannak a felhasználóknak, akiknek felfüggesztik vagy törlik a profilját – ennek egyes rendelkezéseit fokozatosan vezették be, és bár Simon szerint nem hibátlan, előrelépést jelent a közösségi média szabályozásában.

Az adásban a Durov ügyét érintő jogi háttér mellett beszéltünk arról, kellene-e tartania Elon Musknak az X-en megjelenő tartalmak miatt attól, hogy Európában őt is letartóztatják, jogosan érvel-e amellett az egyszeri felhasználó, hogy sérülnek a véleménynyilvánítási és információhoz jutáshoz való jogai, ha nem átlátható irányelvekre hivatkozva törli a profilját a Facebook, továbbá szó esett a Vodafone kormányközelbe kerüléséről és az ezzel járó adatvédelmi kockázatokról.

A beszélgetés meghallgatható Spotify-on, Soundcloudon és Youtube-on is.

Fotó: Pavel Durov, a Telegram alapítója Forrás: TechCrunch / Flickr

Grafika: Tilos

  • Galavits Patrik

    Az NKE-n szerzett igazgatásszervező és nemzetközi igazgatási diplomával előbb multiknál dolgozott, innen váltott az újságírásra. Volt riporter és műsorvezető a Klubrádiónál, podcastot készített és cikkeket írt az Azonnali.hu-nál, majd a Forbes Magyarország munkatársaként dolgozott. 2019-ben ösztöndíjjal két hónapot a nyugat-németországi közszolgálati médiánál, a WDR-nél töltött, 2022-ben az Egyesült Államok külügyminisztériuma által szervezett program, az IVLP résztvevője volt. Többször jelölték Minőségi Újságírásért-díjra, 2021-ben az egykori balettintézeti visszaéléseket és zaklatásokat feltáró cikksorozatáért Transparency-Soma-díjra.