Direkt36 podcast – Mit csinál Magyarországon a Kínai Kommunista Párt csodafegyvere?

Az Egyesült Frontról szóló podcast epizódunk már elérhető Soundcloudon, Spotify-on, Youtube-on.

A Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró újságírói projekt részeként derítette ki, milyen kiterjedt kapcsolatrendszerrel bír Magyarországon a Kínai Kommunista Párt hírszerző ügynökségeként számon tartott Egyesült Front. Tevékenységük megmutatkozott többek közt a kínai elnök májusi látogatásakor, a Fudan körüli politikai vitákban és a Magyarországon megjelenő kínai lapok működésében is.

Az Egyesült Front eredete régre nyúlik vissza, Beck Fanni szerint „szovjet import”, amely már a 20. század első fele óta létezik és amit Mao Ce-tung adaptált Kínára. Ekkor elsősorban még a párt belső ellenségeinek a megfélemlítésére, az ellenzék elnyomására használták. Ma már a Kínai Kommunista Párt hatalmon tartása a cél, az imázs javítása, építése, a csoport tevékenységét pedig külföldre is kiterjesztették.

Marton Kamilla a beszélgetés során felidézte, hogy két évvel ezelőtt figyelt fel a témára, amikor kijött a Safeguard Defenders nevű spanyol jogvédőszervezet kutatása, amely szerint az Egyesült Front illegális rendőrállomásokat működtet külföldön. Tompos Márton, a Momentum jelenlegi elnöke el is ment akkor ezek feltételezett budapesti helyszíneirei, és ugyan inaktivitást tapasztalt, de a csingtieni rendőrség címere megtalálható volt az egyik épületen. Ezt Tompos látogatása után gyorsan le is szedték.

Magyarországon a Direkt36 56 olyan személyt és 26 egyesületet azonosított, melyek kapcsolatban állnak az Egyesült Fronttal. Ezek között voltak hivatalosan üzleti, politikai, és kulturális tevékenységgel foglalkozó szervezetek is.

Beck szerint az Egyesült Front munkája változik a geopolitikai környezettől függően.

„Nagyon fontos kiemelni, hogy Magyarország, tehát a kormányunk szinte olyan, mintha maga lenne az Egyesült Front.” Mivel az Orbán-kormány szoros kapcsolatokat épített ki Kínával, ezért Beck szerint nem kell őket különösebben befolyásolni, vagy legalábbis már maguktól is elég befolyásoltak ahhoz, hogy „pontosan ugyanazokat a nézeteket hangoztassák, amiket elvár Hszi Csin-ping az Egyesült Front nyilatkozatait aláíróktól.”

Beck szerint Hszi Csin-ping új célközönséget jelölt ki a szervezetnek, ennek fontos része a külföldön egyetemre járó kínaiak köre. Magyarországon ez körülbelül 2500 főt jelent. Szerinte ez nincs kitéveaz ablakba, de nem is titkos, hogy minden egyetemen működnek, kvázi diákönkormányzatként az Egyesült Front által elért hallgatói közösségek. Beck, bár nem biztos benne, de úgy értelmezi, hogy a külföldön tanuló kínai diákoknak kötelező belépniük egy ilyen szervezetbe.

Marton szerint ezek nehezen bizonyíthatóak, mivel az Egyesült Fronttal kapcsolatos dokumentumokban „direkt úgy fogalmaznak, hogy az ne utasításnak hangozzon, hanem tanácsnak vagy kérésnek.”

A beszélgetés során szóba került a magyarországi kínai lapok helyzete is. Marton ennek kapcsán elmondta, hogy 2017-ben volt egy globális médiafórum Kínában, amelyre rengeteg országból hívtak meg lapigazgatókat, újságírókat. Ezen a fórumon aztán aláírattak velük egy szerződést, amellyel vállalták, hogy Kínának kedvező dolgokat kell írniuk. Magyarországról nyolc személy írta alá ezt a megállapodást.

„Gyakorlatilag arra használják őket, hogy Kína szócsövei legyenek, más országokban.”

A Magyarországon élő kínaiak vegyesen állnak a hatalomhoz, Beck szerint vannak köztük abszolút demokráciapártiak, akik úgy gondolják, hogy a jelenlegi magyar kormány sok mindenben követi Kínát. Szerinte érdekes módon öt-hat évvel ezelőtt egyáltalán nem éreztek így. Akkor még kifejezetten szimpatikusnak találták a Fideszt, elsősorban a bevándorláspolitikája miatt.

Beck a beszélgetést azzal zárta, egyre több Magyarországon élő kínaitól hallja, hogy

„Orbán Viktor egyre inkább olyan, mint a Hszi Csin-ping, Magyarország egyre kínaszerűbb lesz.”

A műsorban ezek mellett szóba került, hogy mennyire nehéz nemet mondani a kínai állampártnak, mi a helyzet a kínai magyar kisebbséggel és hogy milyen szerepe volt az Egyesült Frontnak az idelátogató kínai elnök köszöntésénében és a Fudan egyetem körüli politikai konfliktusokban.

Az Egyesült Frontról szóló podcast epizódunk már elérhető Soundcloudon, Spotify-on, Youtube-on.

Borítókép: Orbán és Hszi idén májusban – Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

 

Elindult a Támogatás Hónapja a Direkt36-nál! Ha szereted az alapos, sziklaszilárd tényeken alapuló cikkeket, és szívesen hallgatod podcastjeinket, akkor támogasd a Direkt36-ot most, a Támogatás Hónapjában! 

 

  • Marton Kamilla

    Kamilla a Budapesti Metropolitan Egyetemen diplomázott kommunikáció- és médiatudomány szakon, majd szakmáját a Direkt36-nál kezdte junior újságíróként. Főként az underground szubkultúrák és a társadalmi egyenlőtlenségek kulturális háttere érdeklik. 2023-ban a kórházi fertőzések eltitkolt helyzetét feltáró cikksorozatáért Wirth Zsuzsannával közösen elnyerte a Transparency-Soma díjat. Szereti az extrém sportokat.