„A dinasztia” – itt a Direkt36 filmje az Orbán család gazdasági birodalmáról

YouTube player

A Direkt36 tényfeltáró központ közel egyéves munkával készített dokumentumfilmet Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti tevékenységéről. Ebben kiemelten foglalkozunk Tiborcz Istvánnak, a kormányfő vejének gazdagodásával, és felidézzük, milyen szerepet játszottak ebben olyan közbeszerzések, amelyeket az EU ellenőrei súlyosan szabálytalannak találtak.

Kitérünk arra is, hogy milyen állami segítséget kapott a ma már luxusingatlanokból, pénzügyi és logisztikai cégekből álló birodalma, amelynek irányításában részt vesz a miniszterelnök legidősebb gyermeke, Orbán Ráhel is.

Az ehhez hasonló súlyos ügyek feltárásához szükségünk van rád is! Csatlakozz a Direkt36 támogatói köréhez!

A film ugyanakkor elmeséli azt is, milyen előzményei voltak ennek a gazdasági építkezésnek már a 90-es években is, és bemutatja azt is, hogy miként játszott ebben szerepet Orbán Viktor és Simicska Lajos hosszú ideig tartó szövetsége.

A film épít több olyan újságíró munkájára, akik éveket töltöttek az Orbán család üzleti tevékenységének feltárásával. A Direkt36 munkatársai mellett megszólalnak többek között a Válasz Online, a Telex és a Forbes újságírói is.

A korábban feltárt információk összegzése mellett minden korábbinál mélyebb betekintést nyújtunk abba a luxusvilágba, amelyet Tiborcz István és Orbán Ráhel felépített. A magyar sajtóban először sikerült például bejutni egy rejtett kamerával abba a budai elit klubba, a Botaniq Budai Klub nevű helyre, amelyet 2023-ban nyitottak Tiborczék.

A felvételen a klub egyik munkatársa arról beszél, hogy előfordult, hogy „illegális szerencsejáték” zajlott a helyen.

Tiborcz cége, a klubot is üzemeltető BDPST Group azt írta, határozottan cáfolják, hogy „a BOTANIQ Budai Klubban illegális szerencsejáték zajlott volna”. Közölték, hogy a klubban zajló tematikus esteken „valós tét nélkül, zsetonokkal, játékpénzzel zajlik a tevékenység, pusztán rekreációs célból”.

Tiborcz István és Orbán Ráhel nem kívánt interjút adni ehhez a filmhez, de írásban elküldött reakciójában Tiborcz hangsúlyozta, hogy a sikerei „elsősorban annak köszönhetők, hogy egy jó csapattal, kiváló menedzserekkel dolgozom együtt, akikkel jó üzleti döntéseket hozunk”. Hozzátette, „nagyon remélem, hogy ugyanitt tartanék az üzleti életben akkor is, ha nem a miniszterelnök lenne az apósom, bár valószínűleg jóval kevésbé ismernék a nevemet”. Közölte azt is, hogy nem szokott üzleti ügyekről beszélni a miniszterelnökkel.

Azt megerősítette, hogy projektjeikhez kaptak hiteleket állami hátterű banktól, de szerinte „ekkora nagyságrendű fejlesztéseket egyébként kevés piaci szereplő valósított meg állami támogatás nélkül”. A cégei által kapott adókedvezményekről közölte, hogy a korábban megjelent információkkal ellentétben nem több tízmilliárd forintnyi, hanem összesen 2,6 milliárd forintnyi kedvezményben részesült a cégcsoportja.

A filmet a Direkt36 munkatársai – Marton Kamilla, Pethő András és Szőke Dániel – készítették Fuchs Máté rendezővel, Bíró Bálint társrendezővel és több más filmes szakemberrel együttműködve.

A héten a kormánypropaganda részeként működő Magyar Nemzet azzal vádolta meg a Direkt36-ot, hogy a hamarosan bemutatásra kerülő film egy „ukrán titkosszolgálati akciónak a részeként” készült a miniszterelnök lejáratására. A Direkt36 erre reagálva közölte, hogy ez szemenszedett hazugság, a közel egy évvel ezelőtt indult projektet senki nem befolyásolta sem itthonról, sem külföldről, és ukrán finanszírozásban sem részesült.
Az ehhez hasonló súlyos ügyek feltárásához szükségünk van rád is! Csatlakozz a Direkt36 támogatói köréhez!

Ha szeretnéd követni a Direkt36 további cikkeit, iratkozz fel a nyomozásainkról szóló értesítésekre.

Borítókép: Sebes Miklós

  • Pethő András

    András a Direkt36 egyik alapítója, szerkesztője és ügyvezető igazgatója. Korábban az Origo vezető szerkesztője volt, mielőtt a portál része lett a kormány propagandagépezetének. András dolgozott a BBC World Service-nél Londonban és a Washington Post tényfeltáró rovatánál is. Részt vett számos nagy nemzetközi nyomozó projektben, köztük a Panama-iratok feldolgozásában. Kétszer is elnyerte a legjobbnak ítélt tényfeltáró cikkek szerzőinek járó Soma-díjat. Többször tanult ösztöndíjjal az Egyesült Államokban: 2008-ban a World Press Institute programjában, 2012-13-ban Humphrey-ösztöndíjasként a Marylandi Egyetemen, 2019-20-ban pedig Nieman-ösztöndíjasként a Harvard Egyetemen. András több magyar egyetemen is tanított újságíró kurzusokat.

  • Marton Kamilla

    Kamilla a Budapesti Metropolitan Egyetemen diplomázott kommunikáció- és médiatudomány szakon, majd szakmáját a Direkt36-nál kezdte junior újságíróként. Főként az underground szubkultúrák és a társadalmi egyenlőtlenségek kulturális háttere érdeklik. 2023-ban a kórházi fertőzések eltitkolt helyzetét feltáró cikksorozatáért Wirth Zsuzsannával közösen elnyerte a Transparency-Soma díjat. Szereti az extrém sportokat.

  • Szőke Dániel

    Informatikus könyvtáros szakon végzett az ELTE-n 2013-ban. Külsősként több évig dolgozott a 444.hu-val, majd 2020-ban részt vett a Transparency International oknyomozó újságírói mentorprogramjában. 2021 januárjától gyakornokként, 2021 szeptemberétől pedig teljes állásban a Direkt36 újságírója.