Habony Árpádnak van egy hongkongi cége. Pont abban a szobában, ahol a kínai letelepedési kötvényesek is üzletelnek

Frissítve 2017.12.13. 16:59

Budapesttől több mint nyolcezer kilométerre, egy forgalmas hongkongi utcán magasodó irodaházban van bejegyezve az Asia Frontier Limited nevű cég. Igazgatója és egyetlen részvényese Habony Árpád.

A miniszterelnöki tanácsadó és kormányközeli médiatulajdonos 2015. április 15-én szállt be az Asia Frontier Limitedbe, amelyet egy másik, cégek alapításával és értékesítésével foglalkozó vállalat hozott létre a helyi cégnyilvántartás szerint. Habony az alapítás után másfél hónappal lett az igazgató, és hozzá került a cég egyetlen, egy hongkongi dollár (34 forint) névértékű törzsrészvénye is.

Habony cége egyáltalán nem reklámozza magát. Nincsen weboldala, az éves beszámolóiból nem derülnek ki pénzügyi adatok, és az interneten más nyoma sincs annak, hogy az elmúlt két és fél évben bármilyen tevékenységet végzett volna. A tulajdonoson kívül azonban van még egy figyelemreméltó kapcsolata Magyarországgal.

Az Asia Frontiers kötődik ahhoz a kínai üzleti körhöz, amely nagyot nyert a kormány egyik legellentmondásosabb projektjén, az idén felfüggesztett letelepedési kötvényprogramon. Habony cége ugyanazt a C&B Wise Consultants Company Limited nevű társaságot bízta meg a titkári feladatok ellátásával, amely a kínai kötvényárusító üzleti kör több cégének is dolgozik, és kettő közülük ugyanúgy a titkárcég irodájába van bejegyezve, mint Habony vállalkozása.



Asia Frontier,Appointment_teljes doku (Text)

Ez nem jelenti azt, hogy ezek a cégek együtt is működnek, a C&B Wise-hoz hasonló titkárcégek jellemzően sok más társaságnak nyújtanak székhelyszolgáltatást. Megkérdeztük Habonyt, hogy miért épp azt a titkárcéget választotta Hongkong több ezer titkára és irodája közül, ahol a kötvényes társaságok is feltűntek. Az Asia Frontier ügyvédje cikkünk megjelenése után azt írta levélben: “Az Asia Frontier Ltd. és a letelepedési kötvények közvetítőinek címe és működési helye nem azonos. Az Asia Frontier Ltd. tevékenysége sem közvetlenül, sem közvetve nem kapcsolódik sem a magyar államhoz, sem a letelepedési kötvények közvetítőihez. Az ezzel ellentétes híresztelések valótlanok. A cég titkáraként megnevezett C&B Wise Ltd. több mint 500 cégnek nyújt székhelyszolgáltatást ugyanott.” (Frissítve 2017.12.13. 16:59)

A letelepedési kötvényprogramot a Habonnyal régóta közeli viszonyban lévő Rogán Antal kezdeményezte még 2012-ben a parlament gazdasági bizottságának elnökeként. A külföldieknek pénzért letelepedési engedélyt kínáló kötvényprogram célja az volt, hogy forráshoz juttassa a magyar költségvetést. A programon viszont végül veszít az állam, mivel 5 év után vissza kell fizetnie a kötvény árát, ráadásul garantált 2 százalékos hozammal. Ezzel szemben a kötvények értékesítésével foglalkozó cégek, amelyeknek a vásárlók kezelési költséget fizetnek, milliárdokat nyertek az üzlettel. A kötvényeket értékesítő cégeket a Rogán által vezetett parlamenti bizottság választotta ki, és a legjövedelmezőbb piacnak számító Kínát kapta meg az a kör, amely feltűnt Habony hongkongi cége körül is.

A hongkongi titkár

Hongkongban a helyi szabályok szerint minden cégnek kötelező egy titkárt kinevezni, ezt a posztot betöltheti természetes személy vagy cég is. A titkár feladatai közé tartozik a céges dokumentumok, beszámolók elkészítése és a cég törvényes működésének biztosítása.

Habony cégének, az Asia Frontiersnek a C&B Wise Consultants Company Limited nevű cég titkára. A C&B Wise-nak körülbelül negyven alkalmazottja van, és kifejezetten titkári szolgáltatások nyújtására szakosodott, mondta telefonon a Direkt36-nak a cég egyik szenior menedzsereként bemutatkozó Morris Poon. A titkárcégnek nincsen honlapja, és Poon nem akart az ügyfeleikről szóló kérdéseinkre telefonon válaszolni. Kérésére e-mailben is elküldtük a kérdéseket, de ezekre nem jelzett vissza.

A hongkongi cégnyilvántartás szerint a C&B Wise nem csak Habony cégének végez titkári feladatokat, hanem dolgozik a kötvényprogramban részt vevő HSSDM-nek is. Emellett a C&B Wise a titkára három olyan hongkongi cégnek is, amelyek magyarországi ingatlanokkal foglalkoznak. Ezek igazgatói, részvényesei között szintén a kötvényeket árusító üzleti kör jelenik meg.

[iframe src=”https://www.direkt36.hu/contents/kotveny/index.html” width=”100%” height=”100%” scrolling=”no” ]

A közelmúltig a C&B Wise volt a titkára az LSP International Limited nevű cégnek is, amely a kötvényprogram keretében Magyarországra költöző kínaiaknak ajánl különböző szolgáltatásokat. A cég weboldalán befektetési tippek is találhatók: többek között Tokaj-Hegyalja egyetlen ötcsillagos szállodáját, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Andrássy Rezidenciát ajánlják az ügyfeleknek.

A cégiratokon a C&B Wise címeként a Tung Hip Commercial Building elnevezésű, 26 emeletes irodaház 1702-es szobája van megadva. Az ingatlanos cégek közül kettő, a Hungary Holding Limited és a Budapest Property Holding Limited is ugyanerre a címre van bejelentve. Az Asia Frontier pedig Habony igazgatói kinevezésének napján tette át a székhelyét pont ugyanebbe a szobába.

Habony egy szentendrei lakótelepen

Habony a hongkongi cégbejegyzésnél saját címeként is egy különös helyet adott meg: a magyar cégeinél feltüntetett budapesti Aranykéz utcai lakás helyett egy szentendrei, a Püspökmajori-lakótelepen található cím, a Kondor Béla utca 28/B szerepel a hongkongi cégnyilvántartásban. Ebben a házban azonban Habonynak nincs lakása a földhivatal adatok szerint.

A ház kapucsengőjén szerepel viszont Halkó Gabriella neve, akit tavaly év elején neveztek ki a TV2 gazdasági és stratégiai igazgatójának. A ház második emeletén van bejegyezve Halkó és Jáksó László közös cége, az Art&Title Produkciós Kft és a Halkó résztulajdonában álló Press&Belt Produkciós Iroda is, bár az ingatlan nem Halkó tulajdona. A Press&Belttől 2011 és 2013 között Habony körülbelül évi bruttó 3,5 millió forintot kapott a 444 szerint.

Halkó neve korábban annak a Szerb utcai háznak a kapucsengőjére is ki volt írva, amelynél Habony rendszeresen megfordult. Ebben a lakásban landoltak a 290 millió forint összértékű festmények is, amelyeket Halkó egyik cége, a Brand Lab Kft. áron alul bérelt a Szépművészeti múzeumtól.

Halkótól és Habonytól is megkérdeztük, miért szerepelhet a szentendrei ház a hongkongi nyilvántartásban, de egyikük sem válaszolt.

Habony ezt a szentendrei házat adta meg saját címeként a hongkongi cégiratokban. Fotó: Zöldi Blanka

Offshore lovagok

A drága ruhákat és kiegészítőket hordó, Ibizán bulizó Habonyról sokáig nem lehetett tudni, miből telik fényűző életmódjára, mivel hivatalos kormányzati funkciót nem töltött be, a nevén lévő cégek pedig nem termeltek nyereséget. A 444 szerint a NAV 2015-ben indított vizsgálatot az informális miniszterelnöki tanácsadó jövedelmével kapcsolatban. A lap szerint Habony ekkor azt mondta, hogy 2009 és 2013 között baráti, Andy Vajnától és Tombor Andrástól származó kölcsönökből származott a legfőbb bevétele.

Habony 2015-ben lett a fideszes médiabirodalom egyik legfőbb irányítója, a Lokált és a 888.hu-t kiadó médiacégéből tavaly 28 millió forint osztalékot vett ki. Ugyanebben az évben kezdett külföldön üzletelni: Londonban az idén elhunyt, Orbán Viktornak és a Fidesznek is tanácsot adó Arthur J. Finkelsteinnel alapított tanácsadócéget (ebből tavaly 37 millió forintnyi osztalékot vett ki a két tulajdonos), és 2015-ben szállt be a hongkongi Asia Frontierbe is.

December elején Hongkongot az Európai Bizottság az úgynevezett adóparadicsomi „szürke listára” tette. Ez azt jelenti, hogy a terület jelenlegi adószabályai nem felelnek meg az EU standardnak, de ígéretet tett azok megreformálására. A Tax Justice Network nemzetközi civil szervezet offshore pénzügyi központként, a világ harminc leginkább titkolózó joghatóságai között nevezi meg Hongkongot.

Az offshore cégek lehetővé teszik, hogy tulajdonosaik egyrészt rejtve maradjanak, másrészt kevesebb adót fizessenek máshol végzett tevékenységük után. Bár az ilyen cégek használata törvényes, az ezeket övező titkolózás és visszaélések miatt nemzetközi összefogással próbálják visszaszorítani az offshore üzleteléseket.

A 2010-es választási kampányában Orbán Viktor is ígéretet tett arra, hogy a kormányzása alatt vége lesz az “offshore-lovagok” világának. Azóta viszont a Panama-és Paradise Papers nemzetközi offshore kiszivárgásokban is találtunk korábbi fideszes képviselőt és kormányközeli üzletembereket. Azt is feltártuk, hogy a miniszterelnök testvére, ifjabb Orbán Győző is benne van egy offshore hátterű cégben.

Az elmúlt években Habony Árpád neve újra és újra felbukkant az offshore kötvényforgalmazó cégek hátterében. Az orosz állampolgároknak kötvényeket árusító VolDan cég mögött Habony grúz-izraeli ismerőseit fedezte fel a Heti Válasz. A 444.hu pedig azt derítette ki, hogy a kínai letelepedési üzletben érdekelt Jonathan Chan e-mail címét használták egy exkluzív hongkongi, Habony és barátnője nevére szóló helikopteres városnézés lefoglalásához. Idén nyáron pedig Demján Sándor társaságában, egy Makaóból érkező magánrepülőből kiszállva fényképezték le Habonyt. A Magyar Nemzet információi szerint Habonyék a „letelepedésikötvény-programmal kapcsolatban jártak a Makaó mellett fekvő Hongkongban”.

A letelepedési programhoz fűződő kapcsolatáról és a hongkongi cégének tevékenységéről e-mailben tettünk fel kérdéseket Habony Árpádnak, de ezekre nem válaszolt.

A cikk elkészítésében közreműködött Karen Chang.

Címlapi kép: Túry Gergely/HVG
A céges adatokhoz az Opten szolgáltatásait használtuk.