10 éves a Direkt36! Podcastunkban az alapítókkal ünnepeltünk

Az adást meghallgathatod Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

A Direkt36 első cikke 10 évvel ezelőtt, 2015 februárjában jelent meg. Ezért a kezdeteket a három alapítóval idéztük fel: Pethő Andrással, aki ügyvezetőként és szerkesztőként ma is velünk dolgozik, illetve Sáling Gergővel és Weyer Balázzsal, akik mára eltávolodtak az újságírástól.

Az adásban felidéztük Sáling politikai nyomásra történt távozását az Origo főszerkesztői posztjáról 2014-ben, és azt, hogy mennyire lehetett érzékelni a veszélyét annak, hogy akár ilyesmi is megtörténhet.

„Derült égből villámcsapásnak azért nem nevezném”

– mondta az akkor már nem az Origónál dolgozó Weyer a tíz évvel ezelőtt történtekről, utalva arra, hogy 2010 után világos volt, hogy a médiára is nagyobb nyomás fog nehezedni.

Sáling távozása után pár nappal a főszerkesztő-helyettes Pethő András is felmondott az Origónál. És nem vesztegették az idejüket, gyakorlatilag már ekkor elkezdtek ötletelni azon, hogyan folytassák az újságírásban.

„Úgy emlékszem, elég nagy vonalakban fogalmazódott meg, hogy egy-egy nagy sztorira próbáljunk meg fókuszálni” – mondta Sáling az akkori ötletekről. Ebből aztán pár hónappal később ott tartottak, hogy 2015 elején nemcsak, hogy kész lett az oldal, de az első cikk is megjelent. Egyébként az is az Orbán Viktor családjának és hozzá közel állóknak a gazdagodásáról szólt, csak úgy, mint a múlt héten megjelent filmünk, A dinasztia.

„Tudtam az elejétől fogva, hogy a sztorik lassan épülnek fel, és próbáltuk menedzselni az elvárásokat, hogy ne azt várják tőlünk, hogy azonnali következmények lesznek, politikusok buknak meg. Azt éreztem, hogy emiatt voltak akár támogatók is, akik csalódottak voltak.

Bennem ezért volt görcsösség, hogy találjuk meg azt >>a<< sztorit”

– mondta a kezdeti nehézségekről Pethő.

A beszélgetésből kiderült, hogyan próbálta a három alapító biztosítani a Direkt36 függetlenségét, mi a legszaftosabb sztori, amit nem sikerült lehozni, és hogy mi volt ennek a tanulsága, mire gondol a három egykori origós, amikor ránéz egykori munkahelyén megjelenő cikkekre és arra is, mit várnak a következő tíz évünktől.

Az adást meghallgathatod Soundcloudon, Spotify-on és Youtube-on is.

Borítókép: Weyer Balázs, Pethő András és Sáling Gergő a podcast felvételén

Grafika: Tilos

  • Galavits Patrik

    Az NKE-n szerzett igazgatásszervező és nemzetközi igazgatási diplomával előbb multiknál dolgozott, innen váltott az újságírásra. Volt riporter és műsorvezető a Klubrádiónál, podcastot készített és cikkeket írt az Azonnali.hu-nál, majd a Forbes Magyarország munkatársaként dolgozott. 2019-ben ösztöndíjjal két hónapot a nyugat-németországi közszolgálati médiánál, a WDR-nél töltött, 2022-ben az Egyesült Államok külügyminisztériuma által szervezett program, az IVLP résztvevője volt. Többször jelölték Minőségi Újságírásért-díjra, 2021-ben az egykori balettintézeti visszaéléseket és zaklatásokat feltáró cikksorozatáért Transparency-Soma-díjra.